Praktycznie co sezon pojawiają się w Chorwacji nowe porty i mariny. Jest to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się pod tym względem krajów basenu morza Śródziemnego . ACI to główna sieć posiadająca 22 porty ulokowane w najciekawszych miejscach wzdłuż wybrzeża chorwackiego i na wyspach. Oprócz miejsc postojowych z prądem i wodą, toaletami i prysznicami oferują często szeroką gamę usług.
Przeważnie są to mariny najdroższe. Średnia cena za jacht do 10 m długości, to 50 euro, do 14 m wynosi 65 euro a do 15 m 72 euro. W miesiącu lipcu i sierpniu podwyższana jest o 10 do 20 %. Katamarany liczone razy 1.5 stawki. Opłaty za cumowanie i inne usługi w marinach pobierane są według aktualnych cenników – które znajdziecie na stronie.
Zaletą marin ACI jest możliwość rezerwacji miejsca postojowego przez internet, co w pełni sezonu nie jest bez znaczenia.
W większości miejscowości nadmorskich są też porty miejskie, którymi zarządzają władze województw. Ceny uzależnione są od przydzielonej kategorii a kategoria przynajmniej w teorii zależy od lokalizacji i infrastruktury. Porty te nie zawsze będą wyposażone w prąd, wodę czy toalety. Ceny natomiast są sporo niższe od cen w marinach ACI. Średnio to około 20 – 26 kun za metr długości jednostki. Katamarany oczywiście płacą stawkę razy 1,5. W wielu z nich udostępniono bezpłatną sieć WiFi.
Istnieje jeszcze kilkanaście marin prywatnych świetnie zarządzanych i ze znakomitą
infrastrukturą. Niektóre mniejsze keje miejskie mogą być dzierżawione od władz lokalnych przez prywatnych przedsiębiorców. Jeżeli macie wątpliwości kto przychodzi po opłatę, zawsze można poprosić o okazanie koncesji na dzierżawę. Porty i mariny w Chorwacji rozwijają się z roku na rok. Więc co roku można odkrywać nowe miejsca postojowe.
W niektórych portach czy też marinach można zacumować na parę godzin płacąc opłatę obniżoną np. o połowę stawki dobowej. W większości marin, doba portowa trwa do godziny 14.00. Komunikacja radiowa z marinami kanał 17, ale bardziej skuteczny jest kontakt telefoniczny. Najlepiej zaopatrzyć sie w locje Chorwacji: 888 portów i zatok, przewodnik żeglarski po Adriatyku Karl H. Bestandiga.
W wielu zatokach znajdują się prywatne keje lub pomosty należące do właścicieli lokalnych restauracji. Zwykle postój w takim miejscu jest bezpłatny, jeżeli skorzystamy z ich usług i pójdziemy całą załogą na kolację. Osoby, które opiekują się tymi miejscami, często pomagają w cumowaniu. Jeżeli jednak nie zdecydujemy się na skorzystanie z ich ofert możemy zapłacić opłatę za postój. Przeważnie jest ona jednak niewygórowana.
Żeglując
od wielu lat po morzu Adriatyckim, poznaliśmy wielu oficerów portowych,
właścicieli pomostów przy restauracjach. Dlatego dla klientów, którzy
wyczarterują u nas jacht oferujemy możliwość rezerwacji miejsca w
porcie, lub przy kei restauracji w wielu atrakcyjnych miejscach.
Jeżeli chcesz wyczarterować jacht napisz do nas.