Serwis pogodowy – PassageWeather

Serwis pogodowy – PassageWeather

Serwis pogodowy – PassageWeather jest znany od dłuższego czasu. Mając netbook bądź laptop na jachcie możemy przejrzeć prognozy wchodząc na stronę : www.passageweather.com Nie zawsze jednak mamy przy sobie komputer. Mając do dyspozycji urządzenie mobilne i internet w marinie bądź na jachcie, możemy przejrzeć prognozy meteo za pomocą zakładki PassageWeather zaprojektowanej specjalnie dla tych urządzeń. Na urządzenia z systemem Android i iPhone pobieramy go ze strony: www.passageweather.com/mobi natomiast dla iPad i Windows ze strony: www.passageweather.com/mini Instalujemy skrót na ekranie i następnie mając dostęp do internetu możemy go uruchomić w dowolnym momencie. Po uruchomieniu ukazuje się ekran jak na ilustracji 1. Wybieramy region który nas interesuje np. Morze Śródziemne. Pokazuje się nam się ekran jak na ilustracji 2. Wybieramy obszar morza który nas interesuje i wyświetla się nam ekran – ilustracja 3 na którym możemy wybrać prognozę wiatru,ciśnienia,fal, widzialności, opadów i pokrycia chmur.
Możemy wybrać obszar całego morza Śródziemnego bądź poszczególnych jego regionów. Dla zainteresowanych prognozą dla Bałtyku – należy szukać wśród obszarów Północnego Atlantyku.

Serwis pogodowy PassageWeather
Serwis pogodowy PassageWeather
Serwis pogodowy PassageWeather

   zdjęcie nr1                           zdjęcie nr 2                               zdjęcie nr 3Poniższe ilustracje przedstawiają prognozy wiatru wg GFS (po przekręceniu smartfona w pozycję poziomą – tak jest czytelniej). Symbole z prawej strony pozwalają nam przesuwać prognozę pogody na następne godziny, włączyć animację danych pogodowych , powiększyć mapę lub powrócić do wybranych obszarów morza.

Serwis pogodowy PassageWeather
Serwis pogodowy PassageWeather

Ilustracja zmian ciśnienia w ciągu 3 godzin.

Serwis pogodowy PassageWeather
Serwis pogodowy PassageWeather

Przykładowa prognoza siły i kierunku wiatru na Adriatyku i Morzu Egejskim.

Serwis pogodowy PassageWeather

Zaletą programu  jest szybki dostęp do prognozy, łatwość zaznaczania obszaru jaki nas interesuje, prosty wybór parametrów pogody do wyświetlenia.
Nie można  jednak zapisać danych ale biorąc pod uwagę, że pobierane pliki są małe (1 Mb przy wyświetlaniu animacji prognoz dla wszystkich parametrów dla Adriatyku), nawet przy częstym sprawdzaniu prognoz nie uszczuplimy zbytnio limitu danych.

BRYG Jacek Szczepaniak
ul. Siewna 9/12, 43-300 Bielsko Biała